تبلیغات
حرفه و فن سوم راهنمایی - ساختمان سازی
حرفه و فن سوم راهنمایی
شکست آستانه ی پیروزیست
جستجو
آمار وبلاگ
کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

ساختمان هاى فلزى:

در ساخت این نوع ساختمان ها از پروفیل هاى فولادى در ستون و تیر هاى آن استفاده شده است. اجراى سریع، كوچك بودن ابعاد ستون ها (نسبت به حالت بتونى) مقاومت بالاى فولاد در برابر كشش و فشار از جمله مزیت هاى این نوع ساختمان ها به شمار مى رود، در مقابل زنگ زدگى، خوردگى و ضعف در برابر آتش سوزى از جمله معایب آن به شمار مى رود.

نصب و اتصال اجزاى تیر، ستون و پل هاى این ساختمان ها به دو طریق جوشكارى و یا پیچ و مهره انجام مى پذیرد. در ایران، اكثر ساختمان هاى مسكونى با اسكلت فلزى به روش جوشكارى نصب مى شود.

ساختمان هاى بتونى:

ساختمان هایى كه اسكلت اصلى آنها از بتون آرمه است را ساختمان بتونى مى نامند. زلزله هاى اخیر نشان داده كه ساختمان هاى بتونى در صورت اجراى صحیح، مقاومت خوبى از خود به نمایش مى گذارد. همچنین مقاومت در برابر آتش سوزى، اجراى سازه هاى خاص، اجراى معمارى در خور توجه و عملكرد بهتر دیوار هاى آجرى با اسكلت بتونى از مزیت هاى این نوع ساختمان ها به شمار مى آید.


ساختمان هاى آجرى:

مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران، ساختمان هاى با مصالح بنایى حداكثر باید داراى دو طبقه (بدون احتساب زیرزمین) باشند.


ساختمان هاى خشتى:

استفاده از خشت در ساختمان هاى روستایى و شهر هاى كوچك به دلیل شرایط اقلیمى انجام مى پذیرد. در مناطق كویرى كه روز هاى گرم و شب هاى سرد دارد، بهترین روش سرمایشى و گرمایشى خانه ها استفاده از دیوار هاى قطور خشتى است. اما این نوع دیوار ها در برابر زلزله آسیب پذیر بوده و به صورت آوارى مهیب، جان زیادى را مى گیرد. متاسفانه هنوز آئین نامه اى در كشور براى این نوع ساختمان ها تدوین نشده است. به غیر از موارد فوق، ساختمان هاى پیش ساخته، ساختمان هاى چوبى و ساختمان هاى سنگى نیز بر حسب مناطق خاص خود ساخته مى شوند.

گرد اورنده : متین بارسامهر

نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
ارسال شده در: دوشنبه 26 بهمن 1388 :: توسط : matin parsamehr
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : matin parsamehr

JavaScript Free Code